Независимо дали го използвате за работа, или просто искате нещо готино, с което да летите през уикендите, притежаването на дрон има много предимства. Военните дронове на Съединените щати може и да чупят рекорди, но за цивилните граждани има много възможности, които надхвърлят това, от което може да се нуждаете, без да струват цяло състояние. Но независимо дали купувате нов или употребяван, искате да сте сигурни, че не получавате нещо, което не може да отговори на нуждите ви, или че не сте измамени.
Всеки дрон може да изглежда като усъвършенствана технология, но всеки продукт има своите плюсове и минуси. Например DJI Mavic 3 Pro може да се преглежда изключително добре, но също така струва над 2000 долара чисто нов, така че е важно да знаете кои функции ще ви донесат най-много ползи. Имайте предвид следните точки, докато разглеждате, за да не похарчите твърде много или твърде малко за дрон, който може дори да не ви е толкова полезен.
Живот на батерията
Полезно е да знаете едно-две неща за различните батерии за, независимо дали купувате цял дрон, или планирате да създадете своя собствена платформа. Съществуват различни варианти за поддържане на дрона във въздуха, докато го управлявате дистанционно, и всеки от тях има своите уникални предимства. Например литиевите батерии са често срещани в дроновете, но батерията LiFePO4 е по-безопасна, тъй като има силно намален риск от възпламеняване, когато е изложена на екстремни температури.
Изключително важно е да разберете колко дълго ще бъде времето за полет с дадена батерия. Не искате да сте насред нищото и дронът ви да умре, без да имате възможност да го презаредите по разумен начин. Животът на батерията на DJI Matrice 300 RTK е 55 минути с едно зареждане, но много от по-евтините варианти ще издържат само част от това.
И както при всяка електроника, батерията на дрона се разгражда с течение на времето, което означава, че той няма да остане в небето толкова дълго, колкото е било първоначално обявено. Това е проблем най-вече ако купувате употребяван дрон, така че може да ви помогне да полетите малко с него, за да разберете какво е състоянието на батерията. Освен това, когато се сдобиете със собствен дрон, трябва да се запознаете със съвети и трикове за увеличаване на живота на батерията на дрона, например чрез редовно актуализиране на фърмуера.
Гаранция
Ако купите употребяван дрон, няма да получите гаранция. Това означава, че носите отговорност за всички замени, ако дронът се повреди, дори ако не сте направили нищо нередно. Закупуването на дрон от реномиран търговец на дребно означава, че имате малко по-голяма защита, така че може да искате да обмислите закупуването на нов дрон само поради тази причина.
Всяка марка безпилотни летателни апарати има свои собствени гаранции, като например Skydio предоставя едногодишна ограничена гаранция за всички свои продукти. Това покритие се отнася само за дефекти в рамката и хардуера. Няма да получите нов дрон, ако той се повреди в резултат на вашите действия, така че в началото определено си струва да бъдете внимателни, докато маневрирате с дрона си.
Ако искате да се предпазите от такива случайни сблъсъци, е добре да разгледате възможностите за удължена гаранция. Съществува например планът Skydio Care, който осигурява допълнително покритие извън автоматичната ограничена гаранция. По този начин, ако повредите дрона си в рамките на посочения срок, можете да получите замяна на намалена цена или безплатно. Подобни удължени гаранции би трябвало да се предлагат и за други марки, така че е удобно да ги имате, в случай че не сте изключително уверени в способностите си за летене с дрон.
Местното време
Въпреки че DJI M30 може да издържи на почти всякакви неблагоприятни атмосферни условия – от дъжд до сняг, той струва хиляди долари, което може да се окаже непосилно за някои купувачи. Освен ако не е посочено, че може да се справя с дъжд, не е препоръчително да летите с дрона си в такива условия, тъй като влагата може да повреди някой от електронните компоненти.
Ето защо е добре да помислите за това какъв тип време обикновено се наблюдава във вашия град. Може да сте в състояние да останете вътре, когато вали, но може да сте изложени на силни ветрове доста често и да не искате да чакате до рядък спокоен ден, за да използвате своя елемент. Ако попадате в тази категория, помислете за по-тежък дрон, който няма да бъде блъскан толкова много от вятъра.
Също така не е препоръчително да летите с дрон, ако температурата е под нулата (32 градуса по Фаренхайт). Ако навън е толкова студено с минимално отклонение на точката на оросяване, можете да повредите катастрофално дрона си. По витлата на дрона може да се образува лед, което означава, че двигателят трябва да работи допълнително, за да заработи, и в крайна сметка да се повреди. Някои дронове са специално проектирани да се справят с това време, но ако вашият не е снабден с такава спецификация, трябва да изчакате да настъпи по-хубав ден, за да го управлявате.
Качество на камерата
Една от основните причини да се сдобиете с дрон е заснемането на въздушни снимки и видеоматериали. Това означава, че не искате да гледате само спецификациите на батерията и двигателя; искате също така да сте наясно дали камерата ще прави висококачествени снимки по ваш вкус. Качването на няколко снимки в социалните мрежи е едно, но ако сте сватбен фотограф, който иска да заснеме цял обект, или имате подобна професионална нужда, може да искате нещо малко по-устойчиво.
Искате камера за дрон с подходяща разделителна способност и размер на сензора. Много дронове обработват снимките като DNG или RAW файлове, така че трябва да се уверите, че софтуерът ви за редактиране е съвместим с тях. За щастие, има много страхотни дронове за фотографи, които няма да разбият банката.
Снимката е едно, но заснемането на гладко и безпроблемно видео от дрон е съвсем друг спектакъл. Вероятно сте виждали много кадри от дронове във филми като „Джурасик свят“ и „Най-великият шоумен“. Дори и да не работите по проект на такова ниво, определено можете да разширите филмовия си инструментариум с един солиден дрон за видео. Дори заснемането на въздушни кадри на близкия град, които да използвате като начален кадър, може да направи така, че вашият филм да изпъкне. Но това отново зависи от наличието на добър фотоапарат, а не на такъв, който прави само видеоклипове, които изглеждат прилично в Instagram.
Обхват
Независимо дали заснемате видеоклипове или извършвате геодезическо заснемане, искате да наблюдавате своя дрон през цялото време. Ако той се отдалечи твърде много, може никога повече да не го видите. Това се дължи на факта, че всеки дрон има определен обхват, в който може да комуникира с контролера ви. В определен момент той ще изгуби този сигнал и ще падне на земята, а дори и да ви се иска да се ровите из храсти и дървета, може да ви е трудно да го проследите.
Трябва да знаете на какво разстояние можете да управлявате своя дрон въз основа на опаковката, но различни фактори също могат да намалят общия обхват. Ако времето не е идеално, то може да блокира или да отслаби сигнала, а ако батерията е на изчерпване, може да не можете да летите толкова далеч. Ако не сте сигурни, някои контролери за дронове предлагат лента на сигнала, за да визуализирате колко силна е връзката. Ако тя започне да спада, вероятно е добра идея да върнете дрона на мястото, където се намирате.
Всеки, който търси допълнителна защита срещу загуба на дрон, може да помисли поне за добавяне на Apple Air Tag или подобно устройство за проследяване към него. По този начин, ако го изгубите, ще имате по-голям шанс да го намерите отново.
Местните закони
Да си купиш нов дрон и да го изпробваш звучи много забавно. И това е така! Не искате обаче доброто ви прекарване да бъде възпрепятствано от глоба, защото не сте спазили местните указания за използване на дронове. Съществуват многобройни закони и разпоредби, с които трябва да сте наясно, преди да си купите дрон, за да не се окажете с нещо, което не можете да използвате в близост до вас.
Като начало всеки дрон с тегло поне 0,55 кг, който планирате да използвате на територията на САЩ, трябва да бъде регистриран във Федералната авиационна администрация. Това струва само 5 долара на дрон и е валидно за три години. Важно е също така да се отбележи, че регистрационният ви номер трябва да бъде поставен на външната страна на дрона. Но въпреки че с това е изпълнен федералният мандат, все още остава въпросът, че вашият щат и град имат свои собствени закони за дроновете.
Например Сан Франциско изисква от потребителите на безпилотни летателни апарати първо да получат съответните разрешителни от отдела за отдих и паркове, преди да летят с дрон в градски парк. Възможно е вашият град да има по-малко или по-строги закони за дроновете, но трябва да се запознаете с тях, за да не се налага винаги да излизате извън града, за да използвате устройството си.
Допълнителни инструменти
В зависимост от вида на дрона, който искате да купите, можете да похарчите над 1000 долара, като това може дори да не е цялата инвестиция. Може да се нуждаете от допълнителен софтуер и аксесоари, за да може вашият дрон да прави всичко, което искате, а всичко това струва допълнителни пари.
Както беше посочено по-горе, фотографите и видеооператорите трябва да въведат кадрите в софтуер за редактиране. Ако все още нямате такива, ще трябва да се абонирате за тях. Adobe Creative Cloud обикновено е предпочитан от творците, но вероятно можете да намерите и нещо по-евтино. Дори и извън софтуера, ако планирате да заснемете много кадри по време на едно пътуване, може да искате да закупите няколко карти с памет, за да можете да съхранявате всичко.
Филтрите на обектива могат да придадат на видеоклиповете уникален вид, а подложките за кацане помагат да се предотврати попадането на мръсотия във витлата по време на излитане и кацане. Стробоскопичните светлини също могат да бъдат добра идея, ако планирате да летите с дрона си през нощта, за да могат другите самолети да го видят. Всичко това е само началото на аксесоарите, които може да са ви необходими. Никой не казва, че трябва да се сдобиете с абсолютно всичко, но трябва да сте наясно какво би ви било от най-голяма полза, за да имате по-добра представа колко ще ви струва цялостното преживяване с дрон.
Застраховка
Помислете за всички забавления, които можете да изживеете с вашия дрон. Излизате с него на открито пространство, летите с него, може би правите няколко лупинги, но после случайно удряте нечия кола или къща. Не дай си боже, може дори случайно да ударите човек с него. Те може да са малки, но могат да нанесат доста щети. За да защитите себе си и портфейла си, би било добре да сключите застраховка на дрона, преди да го използвате където и да било.
Компании като BWI Fly, SkyWatch.AI и други предлагат цялостни планове за авиационна застраховка, така че да сте защитени. Искате да получите възможно най-широко покритие, което включва както застраховка „Гражданска отговорност“, така и застраховка „Каско“. Застраховката „Гражданска отговорност“ ви защитава, ако повредите нечия собственост или нараните някого, а застраховката „Каско“ е полезна, ако имате нужда от помощ за ремонт или подмяна на повреден дрон.
Ако използвате дрона си за търговски цели, може да се наложи да имате застраховка. Ако не друго, потенциалните клиенти ще се чувстват по-спокойни да ви наемат, знаейки, че сте осигурили защита за покриване на евентуални щети. Това е и още един разход, който трябва да обмислите, преди да направите покупка.
Неразкрити повреди от предишния собственик
Разбира се, закупуването на дрон веднага след изваждането му от кутията означава, че можете да сте достатъчно сигурни, че в него няма нищо нередно. Ако има, можете да се възползвате от ограничената гаранция. Но много хора искат да спестят малко пари, като закупят своя дрон втора ръка. В това няма нищо лошо, но преди да дадете стотици долари за нещо, което може да е на изчерпване, особено след като вече е изтекъл срокът на гаранцията, определено трябва да извършите надлежна проверка.
Един от най-лесните начини да проверите дали даден дрон е все още годен за употреба, е да го подложите на изпитателен полет. Преди да купите употребяван автомобил, бихте го изпробвали, а дронът заслужава същото внимание. Обърнете внимание на всичко, което се усеща като нередно или не реагира. Също така е полезно да определите колко часа е летял дронът, тъй като това ще ви покаже колко по-дълго може да издържи батерията.
В някои случаи продавачът може да не е особено откровен относно минали повреди и време на полет или дори откровено да лъже за това. Някои марки дронове позволяват на трети страни да следят времето на полет, като например DJI с приложението DJI Fly. В случай че се опитвате да закупите употребяван дрон DJI, можете да влезете в това приложение и да видите колко часа е летял дронът. Цялата тази информация може да ви даде малко повече свобода на действие, за да се пазарите и за цената, ако не друго.
Практиката създава съвършенството
След като си купите нов или употребяван дрон, не бързайте да тествате границите му. Дори и да сте летели с дронове преди, никога не знаете колко ще се различава току-що полученият от другите устройства. Поради това винаги е добра идея да полетите с него за няколко теста, за да видите как се справя. Това не само ще ви направи по-добър пилот на дрон, но и ще има много по-малък шанс да повредите изделието, след като е в действие.
Като начало е добре да изведете дрона си на широко, открито поле, където почти няма вероятност да се удари в нещо друго. Преди да опитате нещо твърде напреднало, започнете с основните неща. Маневрирайте така, че дронът да се издига и след това да се спуска под ъгъл от 45 градуса. Друга спретната техника се нарича „горна шапка“, при която го движите право нагоре, след това напречно, а после обратно надолу. И въпреки че би трябвало да имате добра представа за това какъв трябва да бъде животът на батерията и обхватът, можете да видите какви са те на живо.
Тези тестови полети са и добра възможност да се ориентирате в работата с фотоапарата. По-късно можете да видите как ще се получат кадрите. Може би ще осъзнаете, че трябва да летите много по-плавно, за да изглежда видеото така, както искате. Така или иначе, вие се подготвяте за много по-голям успех в бъдеще, като отделите време да се научите как да маневрирате с дрона си по-скоро рано, отколкото по-късно.